FX

Футуристички fastback crossover

ИДНИНАТА ЗАПОЧНУВА СО МОДЕЛОТ FX

FX беше развиен во рамките на концептот Art in Motion базиран на авангардна уметност, како експеримент со концепт, боја и форма. Дизајнерската филозофија на Art in Motion се заснова на идејата дека функционалниот дизајн може да биде и неверојатно убав, дека може да се допре, да се види однадвор и да се почувствува зад воланот.

ТЕХНИЧКИ ДИЗАЈН

Сите елементи го нагласуваат спортскиот модерен изглед: дизајнирана решетка на ладилникот, алуминиумски тркала со 18” лебдечки покрив, динамична fastback каросерија, дневни светла во форма на буквата Т, динамични индикатори за насока.

Напредна LED оптика

Дневните светла во форма на буквата Т привлекуваат внимание во сообраќајот, моќните LED фарови (предни светла) обезбедуваат подобра видливост ноќе, а оригиналниот матричен дизајн на задните светла создава 3D ефект, што е уште еден одличен детал во изгледот на футуристичкиот автомобил.

Футуристичка силуета

Брзата, изработена силуета го нагласува спортскиот карактер, го намалува аеродинамичниот отпор и ја намалува потрошувачката на гориво.

Лебдечки покрив

Дополнителен визуелен сјај на автомобилот му дава лебдечкиот покрив, а ефектот е добиен од црната завршница на B-столбовите и C-столбовите и затемнетите задни стакла.

ВРВНА УДОБНОСТ

Предните седишта се изработени од висококвалитетна перфорирана еко-кожа и се во согласност со каноните на спортските автомобили, со висок едноделен потпирач за глава и подобрена странична потпора на перничињата за седиштата.

Спортски седишта

Спортските предни седишта се загреваат и вентилираат, како и низа електрични прилагодувања дизајнирани за удобност на возачот и патниците.

Паметeн клима уред

Двозонскиот клима уред создава удобна атмосфера и ви обезбедува високо ниво на прочистување на воздухот.

ДИНАМИКА И БЕЗБЕДНОСТ

Синергијата на ефикасниот 1.6 Турбо мотор и 7-брзинскиот менувач со двојнo квачило обезбедуваат одлична динамика и удобност при возењето.

Перформанси и еколошка прифатливост

Максималната моќност на моторот 1.6Turbo е 186 КС, максималниот вртежен момент е 290 Nm / 2000-4000 вртежи во минута.

Паметни ADAS системи

ADAS вклучува: адаптивна контрола на патувањето, предупредување за преден судир, автономно итно сопирање, предупредување за напуштање лента, помош за задржување лента и автоматско префрлување помеѓу средно и долго светло.

Mодерна Т1X платформа

Платформата обезбедува повеќе внатрешен простор, како и одлична геометриска способност за движење: растојание од подлогата, агли на влез и излез.

ПАМЕТНИ ТЕХНОЛОГИИ

Технолошката внатрешност на новиот FX има многу напредни карактеристики: 2 двојни екрани со висока резолуција од 10,25” внатрешно осветлување во повеќе бои, безжично полнење, висококвалитетна акустика и многу повеќе.

Дигитална контролна табла

Инструмент таблата и мултимедијалниот комплекс се претставени во форма на двојни LCD екрани со дијагонала од 10,25 инчи со HD резолуција и поддршка за Android Auto и Apple CarPlay.

Безжично полнење на телефонот

Модулот за безжично полнење не само што се полни ефикасно, туку и ве известува доколку уредот не е инсталиран во отворот за полнење.

Play Video

Далечинско стартување на моторот

Технологијата за далечинско стартување ви овозможува да го стартувате моторот со паметниот клуч, а удобниот пристап ви овозможува да го отворите автомобилот додека се приближувате.

Закажете тест возење / Побарајте понуда

Scroll to Top